نوجوان هستم

من نوجوان هستم

نوجوانی فصلی است میان کودکی و جوانی. درست همان زمان که همه چیز به سرعت دارد در تو تغییر می‌کند، یکی از دوره‌های مهم زندگی را نیز پیش رو داری… و بهترین فرصت برای کشف خودت و شکوفایی مهارت‌هایت نیز هست. چرا که ظرف وجودی‌ات در گشوده‌ترین و فراخ‌ترین حالت ممکن برای دریافت انواع داده‌هاست. داده‌هایی نه فقط از جنس دانش، بلکه از جنس تجربه و مهارت، از جنس زیستن آگاهانه.

ما در مدرسه مهارت‌آموزی ماز، کنار تو هستیم تا تمام پیچ و خم‌های این دوران را پشت سر بگذاری و بتوانی سربلند وارد هزارتوی جدید جوانی شوی. دوست داریم بتوانی روی کمک ما برای گشودن بال‌های جوانی‌ات حساب کنی…

دوره‌ها

تسهیلگر دوره

حضوری

ما در زندگی با مسائلی مواجهیم که گرچه ظاهرا تفاوت‌های زیادی با هم دارند، اما در بسیاری از آن‌ها الگوهای مشابهی دیده می‌شود. گویا روش‌های تصمیم‌گیری و ساختارهای مشابهی این الگوها را تولید می‌کنند. یک مثال: ما در مواجهه با بسیاری از مسائلمان، راه‌حل‌هایی را به کار می‌گیریم که نه تنها مسئله را حل نمی‌کند، بلکه موجب بدتر شدن اوضاع می‌شود. فرض کنید دانش‌آموزی درس را بلد نیست و معلم به عنوان تنبیه، او را از کلاس اخراج می‌کند؛ دانش‌آموز در کلاس نیست تا درس امروز را یاد بگیرد؛ به‌علاوه نسبت به درس و معلم و خودش هم حس بدی پیدا کرده؛ در نتیجه درسش ضعیف‌تر می‌شود و دفعه بعد هم نمی‌تواند به سؤالات معلم پاسخ دهد؛ و این چرخه تکرار می‌شود. این کهن الگو «درمان‌های بدتر از درد» نام دارد که به بررسی اثرات کوتاه‌مدت و بلندمدت راه‌حل‌ها می‌پردازد.خبر خوب این است که برای هر کهن الگو، راه‌حل‌هایی وجود دارد که می‌تواند به ما در حل مسئله کمک کند. در دوره کهن الگوهای سیستمی با بیش از ده تا از این الگوهای مشابه آشنا می‌شویم تا بتوانیم با دیدن نشانه‌های مسائل، به ساختارهای شکل‌دهنده آن‌ها پی ببریم و با اصلاح این ساختارها، مؤثرترین روش‌ها را برای حل این مسائل به کار ببریم.
تسهیلگر دوره

حضوری

کارسوق به سوی پروانگی برنامه‌ای سه ساله است که برای آشنایی نوجوانان با ویژگی‌های دوران بلوغ طراحی شده است که مناسب دانش‌آموزان پایه‌های هفتم و هشتم و نهم است. این کارسوق در هر یک از سه پایه هفتم و هشتم و نهم، به صورت تلفیقی از چهار منظر زیست‌شناختی، روان‌شناختی، اجتماعی و دینی به پدیده بلوغ نگاه می‌کند. مباحث کارسوق به صورت کاملا فعال و تعاملی طراحی شده‌اند. کارسوق به صورت اردویی شاد (یک یا دو روزه) و همراه با آموزش به صورت موازی برای والدین است.
تسهیلگر دوره

حضوری

چرا در یک موقعیت یکسان، بعضی از ما انتخابی داریم و بعضی دیگر انتخابی دیگر؟ چه می‌شود بعضی از افراد گویا با صلحی درونی و با رضایت زندگی می‌کنند، حتی اگر از دید دیگران، چندان آسایشی ندارند؟ و بعضی دیگر با وجود آسایش ظاهری، پر از تلاطم‌اند و گویی با خودشان هم در تعارض‌اند؟ ارزش‌های زندگی، آن چیزهایی هستند که به ما کمک می‌کنند تا زندگی معنادارتری داشته باشیم. به ما در انتخاب‌ها و اولویت‌بندی‌هایمان کمک می‌کنند و رفتار ما را در زندگی تغییر می‌دهند. زندگی‌‌ای که بر ارزش‌ها مبتنی باشد، معنادار و سرشار از رضایت است.در دوره با خودت چند چندی با کمک فعالیت‌های جذاب و تعاملی و با عناوین زیر به موضوع ارزش‌ها می‌پردازیم.
تسهیلگر دوره

آنلاین, حضوری

آیا می‌شود کاری کرد که از بیشتر گفت‌وگوها با رضایت بیرون بیاییم؟ یک گفت‌وگوی رضایت‌بخش چه ویژگی‌هایی دارد که موجب حس رضایت و آرامش می‌شود؟ مهارت‌هایی هست که با فراگیری آن‌ها می‌توانیم امیدوار باشیم که گفت‌وگوهای رضایت‌بخش بیشتری را تجربه کنیم. در دوره هم تو بگو هم من بگم این مهارت‎‌‌ها را با فعالیت و بازی، تجربه می‌کنیم و روی خودمان عمیق می‌شویم. این کارگاه هم برای والدین و نوجوان و هم برای نوجوانان به تنهایی طراحی شده است.

ماز، راهبر هزار توی زندگی

اردوهای جاری

تخمین زدن مهارتی است که یاد گرفتن آن خیلی در زندگی کار راه‌انداز است. مثلا این که چند تا صندلی در یک اتاق جا می‌شود؟ یا مقدار غذای باقیمانده در چه ظرفی ریخته شود مناسب‌تر است؟ برای رسیدن به مقصد چقدر زمان لازم است؟ و …. اردوی تخمین فرصتی است برای تمرین این مهارت در زمینه‌های مختلف و واقعی زندگی. این اردو برای والد و فرزند طراحی شده است و در یک نیم روز در غرفه‌های مختلف، بازی‌ها و فعالیت‌های متفاوتی به تقویت این مهارت کمک می‌کنند.
اردوی طناب یک روز شاد، پر هیجان و پر از بازی برای دانش‌آموزان و والدین آن‌هاست. این اردو به گونه‌ای طراحی شده که مادر و دختر یا پدر و پسر باهم در بازی‌های گروهی که بر مبنای طناب طراحی شده‌اند، شرکت کرده و کار گروهی را در کنار هم تجربه می‌کنند. بازی‌های اردو به پرورش مهارت‌های دیداری، تعادلی، دقت‌و‌تمرکز، قدرت‌ذهنی و تجسم فضایی کمک می‌کند. طراحی بیشتر بازی‌های این اردو بر مبنای قواعد ریاضی و فیزیک است.

کتاب های ماز، مخصوص نوجوان

مقالات ماز، مخصوص نوجوان