تمامی دوره ها
تمامی دوره های ماز

دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی

تمامی دوره ها

دوره‌ها

تسهیلگر دوره

حضوری

چند نوجوان سراغ دارید که کلی آرزو برای آینده‌اش دارد؟ خیالبافی‌های زیادی برای رسیدن به موفقیت دارد. ولی انگار برای رسیدن به این همه خیال و آرزو، تلاشی نمی‌کند و به نظر می‌رسد انگیزه کافی برای عمل کردن ندارد. چه اتفاقی می‌افتد؟ چرا افراد، متعهد به انجام همان کاری که دوستش دارند و آرزویش را دارند نیستند؟ چه موانعی وجود دارد که نمی‌گذارد انجامش دهند؟ چه چیز در ذهنشان می‌گذرد که وقتی اقدام به عمل می کنند، زود زمین‌گیر و بی انگیزه می‌شوند؟ در کارگاه «از رویا تا عمل»، نوجوانان موانع فکری‌ای را شناسایی می‌کنند که در پیگیری اهدافشان وجود دارد؛ و به ابزارهایی برای گذر از آن‌ها مجهز می‌شوند.این کارگاه که بر مبنای اکت (آموزش مبتنی بر پذیرش و تعهد) طراحی شده، تنها با جمعیت ۸ نفر برگزار می‌شود. افراد، پیش از کارگاه برای آشنایی بیشتر با تسهیلگران، گفت‌وگوی فردی بصورت آنلاین خواهند داشت.
تسهیلگر دوره

حضوری

آدم نرمال نداریم! همه‌ی ما به شکل زیبایی عجیب و غریب و منحصر به فرد هستیم! در کارگاهِ «پنج ستاره»، با استفاده از یک آزمون معتبر و جدید به نام کلیفتون، می‌فهمیم پررنگ‌ترین نقاط قوتمان کدام‌هاست، چطور از این ستاره‌های قدرتمند زندگی‌مان نگه‌داری کنیم و چطور کاری کنیم این ستاره‌ها در زندگی روزمره‌ما‌ن بدرخشند.
تسهیلگر دوره

حضوری

ما زیاد حرف می‌زنیم. تا زمانی که دانش‌آموزان ما منفعلانه می‌نشینند و به صحبت‌های ما گوش می‌دهند چیز زیادی یاد نمی‌گیرند. تنها کار چالش‌برانگیزی که ما به عنوان معلم و مربی باید انجام دهیم این است که کناری بایستیم و به یادگیرندگان اجازه بدهیم تا خودشان یاد بگیرند. یادگیری واقعی وقتی اتفاق خواهد افتاد که ما از حرف‌زدن دست بکشیم و بگذاریم یادگیرندگان شروع به صحبت کنند. یادگیری واقعی وقتی اتفاق خواهد افتاد که یادگیرندگان از ابتدا تا انتها در فرایند آموزش مشارکت داشته باشند و یادگیری واقعی وقتی اتفاق خواهد افتاد که یادگیرندگان تبدیل شوند به خلق‌کنندگانِ فعالِ تجربه‌های یادگیری خودشان. در کارگاه آموزش از ته کلاس سعی می‌کنیم به عنوان مربی، فقط ته کلاس بایستیم و ناظر فرآیند آموزش باشیم، نه میان معرکۀ آموزش. ما در مدرسه مهارت‌آموزی ماز سعی می‌کنیم خودمان کمتر حرف بزنیم و یادگیرندگان، بازیگران اصلی صحنه یادگیری باشند. این کارگاه دریچه‌ای‌ست به سوی این نگاه و این نگرش.
تسهیلگر دوره

حضوری

ما در زندگی با مسائلی مواجهیم که گرچه ظاهرا تفاوت‌های زیادی با هم دارند، اما در بسیاری از آن‌ها الگوهای مشابهی دیده می‌شود. گویا روش‌های تصمیم‌گیری و ساختارهای مشابهی این الگوها را تولید می‌کنند. یک مثال: ما در مواجهه با بسیاری از مسائلمان، راه‌حل‌هایی را به کار می‌گیریم که نه تنها مسئله را حل نمی‌کند، بلکه موجب بدتر شدن اوضاع می‌شود. فرض کنید دانش‌آموزی درس را بلد نیست و معلم به عنوان تنبیه، او را از کلاس اخراج می‌کند؛ دانش‌آموز در کلاس نیست تا درس امروز را یاد بگیرد؛ به‌علاوه نسبت به درس و معلم و خودش هم حس بدی پیدا کرده؛ در نتیجه درسش ضعیف‌تر می‌شود و دفعه بعد هم نمی‌تواند به سؤالات معلم پاسخ دهد؛ و این چرخه تکرار می‌شود. این کهن الگو «درمان‌های بدتر از درد» نام دارد که به بررسی اثرات کوتاه‌مدت و بلندمدت راه‌حل‌ها می‌پردازد.خبر خوب این است که برای هر کهن الگو، راه‌حل‌هایی وجود دارد که می‌تواند به ما در حل مسئله کمک کند. در دوره کهن الگوهای سیستمی با بیش از ده تا از این الگوهای مشابه آشنا می‌شویم تا بتوانیم با دیدن نشانه‌های مسائل، به ساختارهای شکل‌دهنده آن‌ها پی ببریم و با اصلاح این ساختارها، مؤثرترین روش‌ها را برای حل این مسائل به کار ببریم.
تسهیلگر دوره

حضوری

کارسوق به سوی پروانگی برنامه‌ای سه ساله است که برای آشنایی نوجوانان با ویژگی‌های دوران بلوغ طراحی شده است که مناسب دانش‌آموزان پایه‌های هفتم و هشتم و نهم است. این کارسوق در هر یک از سه پایه هفتم و هشتم و نهم، به صورت تلفیقی از چهار منظر زیست‌شناختی، روان‌شناختی، اجتماعی و دینی به پدیده بلوغ نگاه می‌کند. مباحث کارسوق به صورت کاملا فعال و تعاملی طراحی شده‌اند. کارسوق به صورت اردویی شاد (یک یا دو روزه) و همراه با آموزش به صورت موازی برای والدین است.
تسهیلگر دوره

حضوری

چرا در یک موقعیت یکسان، بعضی از ما انتخابی داریم و بعضی دیگر انتخابی دیگر؟ چه می‌شود بعضی از افراد گویا با صلحی درونی و با رضایت زندگی می‌کنند، حتی اگر از دید دیگران، چندان آسایشی ندارند؟ و بعضی دیگر با وجود آسایش ظاهری، پر از تلاطم‌اند و گویی با خودشان هم در تعارض‌اند؟ ارزش‌های زندگی، آن چیزهایی هستند که به ما کمک می‌کنند تا زندگی معنادارتری داشته باشیم. به ما در انتخاب‌ها و اولویت‌بندی‌هایمان کمک می‌کنند و رفتار ما را در زندگی تغییر می‌دهند. زندگی‌‌ای که بر ارزش‌ها مبتنی باشد، معنادار و سرشار از رضایت است.در دوره با خودت چند چندی با کمک فعالیت‌های جذاب و تعاملی و با عناوین زیر به موضوع ارزش‌ها می‌پردازیم.
تسهیلگر دوره

آنلاین, حضوری

آیا می‌شود کاری کرد که از بیشتر گفت‌وگوها با رضایت بیرون بیاییم؟ یک گفت‌وگوی رضایت‌بخش چه ویژگی‌هایی دارد که موجب حس رضایت و آرامش می‌شود؟ مهارت‌هایی هست که با فراگیری آن‌ها می‌توانیم امیدوار باشیم که گفت‌وگوهای رضایت‌بخش بیشتری را تجربه کنیم. در دوره هم تو بگو هم من بگم این مهارت‎‌‌ها را با فعالیت و بازی، تجربه می‌کنیم و روی خودمان عمیق می‌شویم. این کارگاه هم برای والدین و نوجوان و هم برای نوجوانان به تنهایی طراحی شده است.