من والدین هستم

من در نقش والد کاربر این سایت هستم.

وقتی فرزندت کودک است این پیام را زیاد می‌شنوی که خدا به دادت برسد وقتی فرزندت وارد دورۀ نوجوانی شود. کارشناس‌ها معمولا دنبال این هستند که به والدین کمک کنند تا این دورۀ وحشتناکِ «پرخاشگری و غیر قابل کنترلیِ» نوجوانشان راحت‌تر و کم دردسرتر سپری شود. اما اگر کسی پیدا شود و فقط واژه‌ها را تغییر دهد، داستان تغییر می‌کند. مثلا به جای غیر قابل کنترل، واژۀ استقلال‌طلبی را بگذارد. یا به جای نوجوان پرخاشگر، بگوید نوجوان عدالت‌جو و آرمان‌طلب….وقتی واژه‌ها عوض می‌شوند انگار زاویه دید ما هم تغییر می‌کند. دیگر نوجوانی دوران گذر نیست. دوران فرصت است. منتظر نیستیم زودتر تمام شود، می‌خواهیم از لحظه لحظه‌اش استفاده کنیم. نوجوان‌مان را تحمّل نمی‌کنیم، با او همدل می‌شویم. ماز دنبال ایجاد فضایی است برای رسیدن به این همدلی بین شما و فرزند نوجوانان‌تان.

دوره‌ها

تسهیلگر دوره

حضوری

کارسوق به سوی پروانگی برنامه‌ای سه ساله است که برای آشنایی نوجوانان با ویژگی‌های دوران بلوغ طراحی شده است که مناسب دانش‌آموزان پایه‌های هفتم و هشتم و نهم است. این کارسوق در هر یک از سه پایه هفتم و هشتم و نهم، به صورت تلفیقی از چهار منظر زیست‌شناختی، روان‌شناختی، اجتماعی و دینی به پدیده بلوغ نگاه می‌کند. مباحث کارسوق به صورت کاملا فعال و تعاملی طراحی شده‌اند. کارسوق به صورت اردویی شاد (یک یا دو روزه) و همراه با آموزش به صورت موازی برای والدین است.
تسهیلگر دوره

حضوری

چرا در یک موقعیت یکسان، بعضی از ما انتخابی داریم و بعضی دیگر انتخابی دیگر؟ چه می‌شود بعضی از افراد گویا با صلحی درونی و با رضایت زندگی می‌کنند، حتی اگر از دید دیگران، چندان آسایشی ندارند؟ و بعضی دیگر با وجود آسایش ظاهری، پر از تلاطم‌اند و گویی با خودشان هم در تعارض‌اند؟ ارزش‌های زندگی، آن چیزهایی هستند که به ما کمک می‌کنند تا زندگی معنادارتری داشته باشیم. به ما در انتخاب‌ها و اولویت‌بندی‌هایمان کمک می‌کنند و رفتار ما را در زندگی تغییر می‌دهند. زندگی‌‌ای که بر ارزش‌ها مبتنی باشد، معنادار و سرشار از رضایت است.در دوره با خودت چند چندی با کمک فعالیت‌های جذاب و تعاملی و با عناوین زیر به موضوع ارزش‌ها می‌پردازیم.
تسهیلگر دوره

آنلاین, حضوری

آیا می‌شود کاری کرد که از بیشتر گفت‌وگوها با رضایت بیرون بیاییم؟ یک گفت‌وگوی رضایت‌بخش چه ویژگی‌هایی دارد که موجب حس رضایت و آرامش می‌شود؟ مهارت‌هایی هست که با فراگیری آن‌ها می‌توانیم امیدوار باشیم که گفت‌وگوهای رضایت‌بخش بیشتری را تجربه کنیم. در دوره هم تو بگو هم من بگم این مهارت‎‌‌ها را با فعالیت و بازی، تجربه می‌کنیم و روی خودمان عمیق می‌شویم. این کارگاه هم برای والدین و نوجوان و هم برای نوجوانان به تنهایی طراحی شده است.

ماز، راهبرِ هزارتوی زندگی

اردوهای جاری

تخمین زدن مهارتی است که یاد گرفتن آن خیلی در زندگی کار راه‌انداز است. مثلا این که چند تا صندلی در یک اتاق جا می‌شود؟ یا مقدار غذای باقیمانده در چه ظرفی ریخته شود مناسب‌تر است؟ برای رسیدن به مقصد چقدر زمان لازم است؟ و …. اردوی تخمین فرصتی است برای تمرین این مهارت در زمینه‌های مختلف و واقعی زندگی. این اردو برای والد و فرزند طراحی شده است و در یک نیم روز در غرفه‌های مختلف، بازی‌ها و فعالیت‌های متفاوتی به تقویت این مهارت کمک می‌کنند.
اردوی طناب یک روز شاد، پر هیجان و پر از بازی برای دانش‌آموزان و والدین آن‌هاست. این اردو به گونه‌ای طراحی شده که مادر و دختر یا پدر و پسر باهم در بازی‌های گروهی که بر مبنای طناب طراحی شده‌اند، شرکت کرده و کار گروهی را در کنار هم تجربه می‌کنند. بازی‌های اردو به پرورش مهارت‌های دیداری، تعادلی، دقت‌و‌تمرکز، قدرت‌ذهنی و تجسم فضایی کمک می‌کند. طراحی بیشتر بازی‌های این اردو بر مبنای قواعد ریاضی و فیزیک است.

کتاب ماز، مخصوص نوجوان

مقالات ماز، مخصوص والدین